Yüz şekline göre saç kesimini nasıl tercih etmelisin?

25 Haziran 2020

Saç kesiminizin günlük yaşamınızda tarzınızı yansıtması oldukça önemlidir. Vücut yapınızın saç kesim tarzınızda da etkisi büyüktür ancak yüz şeklinizin karakteristik yapısı saçınızın kesiminde dikkat etmenizi önerdiğim detaylardandır. 

Kimi kadın uzun saçlarına kıyamaz, kimisi kısacık saçlarıyla özgüvenli tarzını yansıtır. Öncelikle tercih edeceğiniz saç modelini sevdiğiniz tarzda olmalı ve kullanırken de sizlere kolaylık sağlamalıdır.

Size en uygun saç modelini bulmanız için dikkat etmeniz gereken noktalara değineceğiz. 

İlk olarak dikkat edilmesi gereken yüz şeklinizi tanımlamanızdır. Yüz şekliniz; yuvarlak, oval, üçgen, kare ve uzun yüz olmak üzere farklılık gösterebilir. 

Kare Yüz Şekli için Saç Modelleri

Kare yüz şekline sahip kişilerde dikat çeken kısımlar köşeli çenelerdir. Bu nedenle köşeli kısımları biraz daha yumuşatmak, oval hale getirmek için kısa saçlar sizin için ideal olacaktır. Bob tarzı, küt saçlar veya katlı kesimler denemelisiniz. Omuz hizasında kesilmiş asimetrik saçlar da size yakışacaktır. Yüzü ovale yakınlaştırmak için yuvarlak kâküller kullanabilirsiniz.

Oval Yüz Şekli İçin Saç Modelleri

Öncelikle söylemeliyiz ki en şanslı yüz tipine sahip olanlardansınız. Oval yüz, hemen hemen her türlü saç modeline uyum sağlayabilir. Diğer yüz şekillerinde saç kesimleri oval yüz şekline oranlanmaya çalışılmaktadır. Bu tip yüz şeklinde de dikkat edilmesi gereken bir kaç nokta bulunmaktadır. Örneğin; oval bir yüze sahipseniz yüz hatlarınızı kapatmamaya özen göstermeniz gerekir. Katlı saçlar yerine aynı hizada kesilmiş saçlar kullanarak yüz hatlarınızı belirginleştirebilirsiniz. Bunun haricinde kısa, uzun, dalgalı, kıvırcık veya düz saçlardan istediğinizi tercih edebilirsiniz.

Yuvarlak Yüz Şekli için Saç Modelleri

Yuvarlak bir yüz şekline sahipseniz yüzünüzün toplu halini daha uzun ve ince göstermeniz gerekmektedir. Yüz şeklini uzun göstermek için ortadan ayrılmış saçlar tercih edebileceğiniz gibi bunun yanı sıra saçın üst kısımlarına hacim katarak yüzü olduğundan uzun gösterebilirsiniz. Uzun, doğal dalgalar veya çene kısmından başlayan katlı saçlar da tercih edebilirsiniz. Elmacık kemiklerine düşen uzun perçemler de bu yüz tipinde bir diğer tercih olarak kullanılabilir.

Üçgen Yüz Şekli için Saç Modelleri

Ters üçgen de denilen üçgen yüz şeklinde dar çene dikkati çekmektedir. Tercih edilen saç şekilleri bu dar çeneyi daha arka planda bırakacak biçimde olmalıdır. Bu da saç uçlarına verilen hacimlerle sağlanabilir. Çene hizasından başlayarak saç uçlarına yapılan dalgalar daha orantılı bir görüntü ortaya çıkaracaktır. Kısa veya düz saçlardan, katsız kesimlerden uzak durmalısınız. Yine de kısa saç sevenlerden, kullanmak isteyenlerdenseniz; ense kısmı kısa ön taraflara doğru uzayan saç modellerini, tepe kısmını hacimlendirerek kullanabilirsiniz.

Uzun Yüz Şekli için Saç Modelleri

Uzun yüzlerde önemli olan ve dikkat edilmesi gereken yüzün genişliğidir. Bu tip yüzlerde uzunluk genişlikten büyük olduğundan orantısız bir görüntü ortaya çıkar. Bu orantısızlığı en aza indirgemek için saçlara hacim verilmelidir. Kıvırcık ya da dalgalı saçlar kullanarak yüzü ovalleştirebilirsiniz. Uzun – düz ya da kısacık kesilmiş saçlar sizin için uygun değil. Kısa saçlar kullanmak istiyorsanız en kısanız çene hizanız olmalıdır. Lob tarzı yani bob kesimin biraz daha uzunu olan saç modelini kullanabilirsiniz. Yüzünüzü daha kısa göstermek için düz kâkülleri veya yana taranmış perçemleri tercih edebilirsiniz. Fakat saç renginiz ten renginize açıksa kâküller yüzünüzü daha da uzunlaştıracaktır. Kâkül kullanacaksanız teninizin renginden bir kaç ton koyu saç rengi ya da gölgeli saçlar kullanmalısınız.

  • Leave a comment

Open chat
1
Need help?
Hello,

Can we help you?